Bérelszámolás, TB ügyintézés
A bérszámfejtés külön szakma, nem a könyvelő feladata !
A bérszámfejtő a munkabérekkel, foglalkoztatottakat érintő kifizetésekkel kapcsolatos információk összegyűjtésével, ellenőrzésével és feldolgozásával, valamint a munkavállalóknak járó bérek és egyéb juttatások kiszámításával foglalkozik.
Egy bérszámfejtő alapvető feladata:
- Bérek és egyéb juttatások számfejtése, fix összegű (előlegek, bírói letiltás, kártérítés) és százalékos levonások (nyugdíj- és egészségbiztosítási járulék, magánnyugdíjpénztár, személyi jövedelemadó, munkavállalói járulék), betegszabadság, táppénz és családi pótlék, kiegészítő fizetés, bérpótlék, túlmunka, jutalom, prémium összegének figyelembevételével,
- a gazdasági szervezetet terhelő befizetések (nyugdíj- és egészségbiztosítási járulék, egészségügyi hozzájárulás, munkavállalói járulék) összegének megállapítása, bérszámfejtő lapok, bérfizetési jegyzékek, bérösszesítők, bérfeladások készítése, a béreket érintő járulékok és befizetési kötelezettségek tekintetében nyilvántartások vezetése és bevallások készítése az adóhatóság felé,
- kézi és számítógépes rendszerek segítségével nyilvántartás vezetése az alkalmazotti jelenlétről, szabadságról és túlórákról az alkalmazottaknak járó fizetés és juttatások kiszámítása céljából,
- az alkalmazottak fizetése és juttatásai kifizetésének előkészítése, a fizetési csekkek kiállítása, vagy a fizetés elektronikus átutalásának intézése, a munkaidő-kimutatások,- - jelenléti ívek, bérszámítások és egyéb információk ellenőrzése a bérelszámolással kapcsolatos eltérések meghatározása és egyeztetése céljából.
Hibás elképzelés, hogy egy bérszámfejtőnek csupán a hónap elején 1-2 nap van dolga. A valóságban nem állja meg a helyét, ugyanis hónap közben is akadhat munkája egy bérszámfejtőnek bőven. Előfordul, hogy jön egy új alkalmazott, vagy valaki felmond hónap közben. Ezen változásokat a bérszámfejtő kell, hogy intézze. Előfordulhatnak hónap közben béremelések, hóközi kifizetések, fizetés előlegek utalása, pénzbeli juttatások, nem is beszélve arról, ha egy dolgozó megbetegszik. Ilyenkor a TB ügyintézés is az ő feladata. Ezek mellett tervezni kell még többek között a munkavállalók túlóráit, szabadságait, szakmai távolléteit, kiküldetéseit…
Továbbá gyakran van kérdése az ügyfélnek, munkavállalóknak hónap közben is, esetleg ilyen olyan kimutatásra van szüksége, melyeket szintén a bérszámfejtő válaszol meg és készít el. Emellett folyamatosan nyomon követjük a jogszabályok változását, így bármilyen felmerülő kérdésre pontos választ tudunk adni.
Részletes adatlap ajánlatkéréshez ⇒
TB ügyintézés
A feladatok elvégzése magasan képzett társadalombiztosítási szakemberek munkáját igényli, ugyanakkor a felelősség is fokozott, hiszen a passzív jogviszonyok (CSED, GYED, táppénz, üzemi baleseti táppénz, gyermekápolási táppénz) esetében a TB kifizetőhelyek kötelessége a munkavállalóknak történő jövedelem juttatás.
A TB ügyintéző feladata a teljesség igénye nélkül: pénzbeli ellátások iránti igény elbírálása, ellátások számfejtésének elkészítése, az ellátások folyósítása, a baleset üzemiségének elbírálása, a baleseti táppénz számfejtésének elkészítése, az ellátás folyósítása, ellátásokra vonatkozó határozatok elkészítése, adatszolgáltatások elkészítése az adóhatóságok felé, nyilvántartások vezetése, igazolások kiadása, adatgyűjtés statisztikákhoz, azok elkészítése, jelentése TB kiskönyv vezetése, kiadása
A TB feladatok ellátásának kiszervezésének előnyei: az egy bérszámfejtett személyre jutó fajlagosan magasabb költségeket a TB ügyintézői munkaerő kiválasztása, felvétele, betanítása és megtartása feladatait a szakmai továbbképzéseket a munkakör menedzselésének vezetői feladatait az egyszemélyes kitettséget, mely magával hordozza azt a kockázatot, hogy egy nem megfelelő döntés felett nincs kellő szakmai kontroll.